Vendula Pačesová

Soukromý blog autorky

Čas byl gentleman

Červen29

Začínají prázdniny. Za chvíli budou Vánoce. Letící čas je moje oblíbené téma. Naštěstí už brzy budu letící já a zapomenu na chvíli stárnout. Děsí mě oblečení, které neunosím, boty, které neprochodím, svíčky, které nevysvítím, možnosti, co nevyužiju…

Bylo to krásné, ale bylo toho dost. Napsal dceři profesor matematiky do slovního hodnocení. Odhozením lejstra na stůl ukončila rok a nadšeně hrne dopředu následující dva měsíce. Chtěla bych to taky, ale není to nakažlivé. Těší se na všechno, co podnikne bez nás. Těší se na nevstávání, festivaly a čtení. Už čte knížky bez obrázků! Nebyla jsem jiná, jen jsem neměla za co hrnout. Prázdniny s omezením. Pionýrský tábor za stan a stravu. Plameny a cesty.

Lehce před revoluci (zním tak stařecky, musím poznamenat, že myslím tu sametovou) jsem měla možnost odjet do Itálie. Tábor už jsem ale nevyměnila. Změny dostál přítel. O rok později, s novým pánem i režimem, jsem odjela do Bibione. Nahrnuto bylo na zájezd autobusem do paneláku. Do třípokojového bytu na nás zbyly čtyři ženy. Nejmladší bylo šedesát devět let. S přesvědčením, že láska hory přenáší, jsme zabrali ložnici. Ženy plakaly. V uzavřených pokojích musí být ony! Na tohle přeci celý život pracovaly. Plakala jsem. Spali jsme v kuchyni na rozkládacím gauči pod stálým dohledem drahých tet. Hlídaly nám příchody, vypitý alkohol a káraly, že sprchování v deset večer je budí. Už tak špatně spí. A na náš vkus i kurva málo. Každé ráno v sedm snídaly půl metru od naší postele. Hlasitě diskutovaly nad meltou. O zavařeninách, o vnoučatech a o tom, jaká je dnešní mládež. Dělali jsme, že spíme, dokud dámy, namazané Nubianem, neodešly zabrat lehátka v první řadě.

Ze zájezdu jsme si přivezli dvě sklenice naložených hub a adresu té nejstarší, abychom jim poslali společné fotografie z výletu do Benátek.

Šťastné, veselé a kdekoliv!

Publikováno v rubrice Povídky

Email nebude zveřejněn

Ukázka webu

Váš komentář:

Jmenuji se Vendula, tedy vlastně Václava, ale tak mi říkají hlavně úředníci. Také mi tak říkala máma, když se na mě naštvala. Jméno jsem schytala po otci a prý jsem vlastně měla štěstí, že táta nebyl Josef.

Sebe jsem začala vnímat až s nástupem do první třídy. Nevím, jak je to možné, ale co bylo předtím, si prostě moc nepamatuji. Chodila jsem do vesnické jednotřídky. Pro můj vstup do vzdělávacího procesu byl tento systém výuky příjemný, neboť jsme se učili vždy jen chvíli z celé hodiny. Paní učitelka byla moje příbuzná, takže jsem ji mohla oslovovat „soudružko teto“.

Na druhý stupeň jsem dojížděla do nedalekého městečka, což bylo velké rozptýlení mého dětství. V naší obci totiž čas ubíhal velmi líně. V neděli se hrál fotbal, v létě přijely na náves kolotoče a někdy jsem recitovala v kulturáku. V tomto duchu probíhalo celé mé dospívání. Poprvé mě objal Tonda v malém vápně, chvíli poté, co mě faulem poslal k zemi. První pusu jsem dostala na řetízkovém kolotoči od páťáka Petra. Druhý den mi řekl, že se vsadil o plátko-vou žvýkačku. A mým prvním milencem byl Vilém pana Máchy.

Tušila jsem, že změna k lepšímu může nastat pouze přílivem peněz. Tak jsem šla do učení. A co jsem se v Praze naučila? Psát na stroji, obkreslovat technické výkresy, kouřit, pít pivo, chodit za školu… Dostavilo se všechno, co svět nabízel, jen peníze na šminky a cigárka nepřicházely.

Muselo tedy přijít rozhodnutí druhé: „Vendulo, ty musíš mít maturitu a ženicha.“ Poslechla jsem se a při práci v Kolbence začala studovat. Volba školy byla jednoduchá – střední průmyslová elekt-rotechnická. Proč? V celé třídě jsme byly jen dvě holky, takže „něco“ prostě přijít muselo. Přišlo, jmenoval se Pavel. Mým mužem se stal František.