Vendula Pačesová

Soukromý blog autorky

Trocha do mlýna

Březen18

Letos poprvé (asi po patnácti letech) nepojede můj muž na prvomájovou pánskou jízdu (alespoň myslím?). Vždycky, když odjíždí má tendence mě přesvědčovat: „to nechceš, to by tě nebavilo“. Ale bavilo, jenže nemůžu! Připomíná mi to současný stav s rouškami. Nenoste je, k ničemu to není. Ale je, jenže nemůžeme.

Já jsem v podstatě na karanténu zvyklá už dvacet čtyři let – do krámu a domů. Na co jsem ale docela zapomněla, jsou dojímací pocity. Jsou podobné těm v těhotenství.

Šití roušek, potlesky, zpívání a ostatní hodnosti lidí mě fakt dojímají. Nikdy jsem si nemyslela, že uvidím, jak se všívají do šátků vložky a pytlíky z vysavačů… Doufám, že to jednou nebude obráceně!? Roušky místo menstruačních vložek. Nechci si dělat legraci, ale štve mě to. Jsem přesvědčená, že se brzy objeví pár kousků v naší schránce. No co? Když se nám tam vejdou volební lístky, vejdou se i roušky.

Až po pár týdnech vylezeme, nemohl by někdo nařídit chodit v čepicích? Šediny a odrosty chytit na ulici nemůžete, ale kdo se má na to dívat.

Opatrujte se a mějte trpělivost s blízkými, kteří jsou teď blíž a intenzivněji, než byste si přáli. 

Publikováno v rubrice Povídky

Email nebude zveřejněn

Ukázka webu

Váš komentář:

Jmenuji se Vendula, tedy vlastně Václava, ale tak mi říkají hlavně úředníci. Také mi tak říkala máma, když se na mě naštvala. Jméno jsem schytala po otci a prý jsem vlastně měla štěstí, že táta nebyl Josef.

Sebe jsem začala vnímat až s nástupem do první třídy. Nevím, jak je to možné, ale co bylo předtím, si prostě moc nepamatuji. Chodila jsem do vesnické jednotřídky. Pro můj vstup do vzdělávacího procesu byl tento systém výuky příjemný, neboť jsme se učili vždy jen chvíli z celé hodiny. Paní učitelka byla moje příbuzná, takže jsem ji mohla oslovovat „soudružko teto“.

Na druhý stupeň jsem dojížděla do nedalekého městečka, což bylo velké rozptýlení mého dětství. V naší obci totiž čas ubíhal velmi líně. V neděli se hrál fotbal, v létě přijely na náves kolotoče a někdy jsem recitovala v kulturáku. V tomto duchu probíhalo celé mé dospívání. Poprvé mě objal Tonda v malém vápně, chvíli poté, co mě faulem poslal k zemi. První pusu jsem dostala na řetízkovém kolotoči od páťáka Petra. Druhý den mi řekl, že se vsadil o plátko-vou žvýkačku. A mým prvním milencem byl Vilém pana Máchy.

Tušila jsem, že změna k lepšímu může nastat pouze přílivem peněz. Tak jsem šla do učení. A co jsem se v Praze naučila? Psát na stroji, obkreslovat technické výkresy, kouřit, pít pivo, chodit za školu… Dostavilo se všechno, co svět nabízel, jen peníze na šminky a cigárka nepřicházely.

Muselo tedy přijít rozhodnutí druhé: „Vendulo, ty musíš mít maturitu a ženicha.“ Poslechla jsem se a při práci v Kolbence začala studovat. Volba školy byla jednoduchá – střední průmyslová elekt-rotechnická. Proč? V celé třídě jsme byly jen dvě holky, takže „něco“ prostě přijít muselo. Přišlo, jmenoval se Pavel. Mým mužem se stal František.