Vendula Pačesová

Soukromý blog autorky

Podobenství

Květen26

Karneval pomalu končí… Kdy se odmaskujeme úplně je však ve hvězdách koronavirového nebe.

Ještě pořád se mi nechce nikam chodit s ultimáty. Ještě mě nebaví se zdobit, ale hlavně se mi nechtějí lepit odstáté uši od gumičky roušky. Jako malé mi je máma dva roky lepila leukoplastí k hlavě a teď jsem v tom za tři měsíce zpátky. Pro jednu stárnoucí ženu je těch úskalí víc než dost. Bydlíme ve čtvrtém patře bez výtahu. Tašky teď nosím vzhůru v daleko větší frekvenci. Chráním sebe, tebe a celý náš dům.  Stoupám s hadrem přes obličej a zátěží už pár týdnů. Funím, hudrám a vůbec to neskrývám. Dřív jsem vyskotačila domem, a teprve když jsem zabouchla dveře bytu, jsem proklela nákup, schody i svojí chabou výdrž.

Nepíšu to poprvé, ale většina životních situací mi připomíná hrátky na letním táboře. (Jezdila jsem tam bezmála dvacet let. Bez těchto let, lét, zážitků a hlavně lidí by byl můj život velmi ochuzený. Fakt.) Často jsme v rámci bláznivých večírků sehrávali bláznivé scénky. Téma bylo dané, rozsah bohužel ne. Bavili jsme se královsky, ale většina „vystoupení“ končila trapně, rozplizle, bez pointy. V tom vidím určitou podobnost s koncem karanténních opatření. Hltali nás, poslouchali, tleskali, ale jak to ukončit? Nejde z toho ještě něco vytěžit? Chceme vyhrát! Přeci teď neřekneme, že už víc neumíme. Měli by nám být vděční.

Proč to už nenechají na mně? Ruce si mýt umím a s nudlí mezi lidi nepůjdu. Zatím epidemiologové určují s kým se smím potkat, politikům se nechtějí otvírat hranice a všichni dohromady nařizují kolik stupňů má být v sauně. Kdo jde v tuhle dobu do veřejné sauny, je si vědom všech rizik. Sauna, bazén, koncert, noční klub nebo dovolená je na vlastní nebezpečí vždycky. Byli jste někdy třeba v kempu na Vltavě?

Pointa bývá problém i v mém psaní.

Publikováno v rubrice Povídky

Email nebude zveřejněn

Ukázka webu

Váš komentář:

Jmenuji se Vendula, tedy vlastně Václava, ale tak mi říkají hlavně úředníci. Také mi tak říkala máma, když se na mě naštvala. Jméno jsem schytala po otci a prý jsem vlastně měla štěstí, že táta nebyl Josef.

Sebe jsem začala vnímat až s nástupem do první třídy. Nevím, jak je to možné, ale co bylo předtím, si prostě moc nepamatuji. Chodila jsem do vesnické jednotřídky. Pro můj vstup do vzdělávacího procesu byl tento systém výuky příjemný, neboť jsme se učili vždy jen chvíli z celé hodiny. Paní učitelka byla moje příbuzná, takže jsem ji mohla oslovovat „soudružko teto“.

Na druhý stupeň jsem dojížděla do nedalekého městečka, což bylo velké rozptýlení mého dětství. V naší obci totiž čas ubíhal velmi líně. V neděli se hrál fotbal, v létě přijely na náves kolotoče a někdy jsem recitovala v kulturáku. V tomto duchu probíhalo celé mé dospívání. Poprvé mě objal Tonda v malém vápně, chvíli poté, co mě faulem poslal k zemi. První pusu jsem dostala na řetízkovém kolotoči od páťáka Petra. Druhý den mi řekl, že se vsadil o plátko-vou žvýkačku. A mým prvním milencem byl Vilém pana Máchy.

Tušila jsem, že změna k lepšímu může nastat pouze přílivem peněz. Tak jsem šla do učení. A co jsem se v Praze naučila? Psát na stroji, obkreslovat technické výkresy, kouřit, pít pivo, chodit za školu… Dostavilo se všechno, co svět nabízel, jen peníze na šminky a cigárka nepřicházely.

Muselo tedy přijít rozhodnutí druhé: „Vendulo, ty musíš mít maturitu a ženicha.“ Poslechla jsem se a při práci v Kolbence začala studovat. Volba školy byla jednoduchá – střední průmyslová elekt-rotechnická. Proč? V celé třídě jsme byly jen dvě holky, takže „něco“ prostě přijít muselo. Přišlo, jmenoval se Pavel. Mým mužem se stal František.