Vendula Pačesová

Soukromý blog autorky

Čas na spokojenost

Červen13

Cestuji! Letíme na Mauricius. V poslední době se mi nemění rytmus dne, týdne. No jasně i měsíce. Stimuluju si morálku. Vstávej, čisti si zuby, vař, per, piš, buď spokojená. Někdy to jde samo. Někdy pomáhám. Zvykla jsem si na rituály a teď vlastně nevím, jestli se těším? Těším! Jen se urvat. Jen si kurva poručit. Nasaj do kapes ta letiště, vína, večeře, moře… Manželko! Matko! Dívej se, poslouchej, vnímej. Stimuluj! Věř mu, když říká „mám tě rád“. Raduj se, že dcera je krásná, chytrá a těší se s námi v osmnácti letech na dovolenou.
Balila jsem hrozně dlouho a hrozně všechno. Ještě jsem nastavená na „horský“ kufr. Plavky, tílka a sukně mi nešly.

Na Mauriciu je ostrovně klidno. Obyvatelé nikam nespěchají, nikam necestují, na nic nešetří. My – turisté jsme jejich jediná změna. Změny přijímají dobře. Byli jsme vzorní dovolenkáři. Obdivovali moře ve dne i v noci. Nechali se sluncem pálit a slanou vodou šplíchat.
Blížil se konec zájezdu. Přišla chuť na dobrodružství. Jeli jsme rybařit. Velký rybářský škuner se zabudovanými pruty. My tři a tříčlenná posádka. Remíza. Nadšeně vylézáme na horní palubu. Fotíme a tlusté fotky zase mažeme. Mažeme si i vysoké faktory. Ty si na tělech necháváme. I na těch tlustých. Loď vyklouzla za útes. Začala být divoká. Vlny se zvětšily. Moje nadšení naopak. Sedla jsem si do kabiny a další tři hodiny jsem nepohnula ani očima. Sebemenší pohyb znamenal nebezpečí zevnitř. Dcera se nepříteli neubránila. Blila přes palubu hodinu v kuse. Rybářům naše potíže byly fuk. Dalekohledem sledovali ptáky a nekompromisně přes vlny, po vlnách i proti vlnám vyráželi porvat se s nimi o úlovek. Manžel si nakonec taky vylovil rybu. Krásnou rybu. Při focení důkazu se krásná ryba naposledy zatřepala. Jeho bílá, oblíbená a značková košile měla krvavý vzor. Navždy.
Drcnutím o přístavní molo skončilo houpavé trápení. Střihli jsme si o pořadí na záchod a těšení na večeři bylo zase příjemné.

„Stydím se za vás!“
Řekla dcera na letišti v Praze mezi reakcí na facebook a reakcí na facebook. Wifi free. Já ne.
„Už s vámi nikam nepojedu.“
Dali jsme si jen pusu na přivítanou. Hanba! Nejsem ani uvolněná, natož free. Z letiště jedeme rovnou k tchyni na oběd. A pak že pohádky končí dobře…

Publikováno v rubrice Povídky
1 komentář k

“Čas na spokojenost”

  1. Avatar 16. f 2014 at 20:42 Michaela Uliarczyková Says:

    Ahoj Vendulo, moc rádi bychom vás viděli!
    Koupila jsem si tvoji knížku a tak bych tě chtěla poprosit o věnování.
    Už týden /od té doby co jsem si přečetla Květy/ na vás myslím a vracím se do „dětských let“.
    Těším se, že se ozveš /ozvete/

    Michala a Ivo Uliarczkovi


Email nebude zveřejněn

Ukázka webu

Váš komentář:

Jmenuji se Vendula, tedy vlastně Václava, ale tak mi říkají hlavně úředníci. Také mi tak říkala máma, když se na mě naštvala. Jméno jsem schytala po otci a prý jsem vlastně měla štěstí, že táta nebyl Josef.

Sebe jsem začala vnímat až s nástupem do první třídy. Nevím, jak je to možné, ale co bylo předtím, si prostě moc nepamatuji. Chodila jsem do vesnické jednotřídky. Pro můj vstup do vzdělávacího procesu byl tento systém výuky příjemný, neboť jsme se učili vždy jen chvíli z celé hodiny. Paní učitelka byla moje příbuzná, takže jsem ji mohla oslovovat „soudružko teto“.

Na druhý stupeň jsem dojížděla do nedalekého městečka, což bylo velké rozptýlení mého dětství. V naší obci totiž čas ubíhal velmi líně. V neděli se hrál fotbal, v létě přijely na náves kolotoče a někdy jsem recitovala v kulturáku. V tomto duchu probíhalo celé mé dospívání. Poprvé mě objal Tonda v malém vápně, chvíli poté, co mě faulem poslal k zemi. První pusu jsem dostala na řetízkovém kolotoči od páťáka Petra. Druhý den mi řekl, že se vsadil o plátko-vou žvýkačku. A mým prvním milencem byl Vilém pana Máchy.

Tušila jsem, že změna k lepšímu může nastat pouze přílivem peněz. Tak jsem šla do učení. A co jsem se v Praze naučila? Psát na stroji, obkreslovat technické výkresy, kouřit, pít pivo, chodit za školu… Dostavilo se všechno, co svět nabízel, jen peníze na šminky a cigárka nepřicházely.

Muselo tedy přijít rozhodnutí druhé: „Vendulo, ty musíš mít maturitu a ženicha.“ Poslechla jsem se a při práci v Kolbence začala studovat. Volba školy byla jednoduchá – střední průmyslová elekt-rotechnická. Proč? V celé třídě jsme byly jen dvě holky, takže „něco“ prostě přijít muselo. Přišlo, jmenoval se Pavel. Mým mužem se stal František.