Vendula Pačesová

Soukromý blog autorky

Dámská paroplavební záležitost

Červenec17

To je doba, co jsem se nezmínila o kabelkách… Přitom je to jedna z mých konstant a důležité společenské téma. V žádném případě by nemělo být opomíjené pod návalem českých politických frašek a nemnělo by zaniknout ani ve světle světového mistrovství ve fotbale. Koupit hezkou kabelku za rozumné peníze, tomu já říkám mistrovství!

Dlouho jsem o kabelkách nepsala, ale ještě déle jsem si žádnou nekoupila. A to si je pořizuji raději, než obuv a oblečení. Boty v jednačtyřicítce buď nemají vůbec nebo se vystavená, roztomilá třicet šestka změní v parník. Oblečení pro boubelky sice existuje, ale často vypadá jako střecha na ten parník. Kabelka je však jiné pokoupeníčko.  Za prvé – nemusím prodavačce říkat žádné číslo ani písmeno a za druhé – kabelky ve tvaru parníku miluju. Několik jich už mám, ale jsou tak staré, že mají vnitřní kapsičku leda na Nokii 5110. Chtělo by to řešení…

Škoda, narozeniny už mám (z tohoto pohledu) neúspěšně za sebou, ale naděje na zlepšení přeci jen existuje. Svátek oslavím šikovně brzy a Vánoce jsou také v dohlednu. Bude mistrovství světa v nakupování! Prohrát na tomhle šampionátu o parník není ostuda, ale pěknou kabelku na iPhone X by to chtělo, Ježíšku.

 

 

 

Publikováno v rubrice Povídky

Email nebude zveřejněn

Ukázka webu

Váš komentář:

Jmenuji se Vendula, tedy vlastně Václava, ale tak mi říkají hlavně úředníci. Také mi tak říkala máma, když se na mě naštvala. Jméno jsem schytala po otci a prý jsem vlastně měla štěstí, že táta nebyl Josef.

Sebe jsem začala vnímat až s nástupem do první třídy. Nevím, jak je to možné, ale co bylo předtím, si prostě moc nepamatuji. Chodila jsem do vesnické jednotřídky. Pro můj vstup do vzdělávacího procesu byl tento systém výuky příjemný, neboť jsme se učili vždy jen chvíli z celé hodiny. Paní učitelka byla moje příbuzná, takže jsem ji mohla oslovovat „soudružko teto“.

Na druhý stupeň jsem dojížděla do nedalekého městečka, což bylo velké rozptýlení mého dětství. V naší obci totiž čas ubíhal velmi líně. V neděli se hrál fotbal, v létě přijely na náves kolotoče a někdy jsem recitovala v kulturáku. V tomto duchu probíhalo celé mé dospívání. Poprvé mě objal Tonda v malém vápně, chvíli poté, co mě faulem poslal k zemi. První pusu jsem dostala na řetízkovém kolotoči od páťáka Petra. Druhý den mi řekl, že se vsadil o plátko-vou žvýkačku. A mým prvním milencem byl Vilém pana Máchy.

Tušila jsem, že změna k lepšímu může nastat pouze přílivem peněz. Tak jsem šla do učení. A co jsem se v Praze naučila? Psát na stroji, obkreslovat technické výkresy, kouřit, pít pivo, chodit za školu… Dostavilo se všechno, co svět nabízel, jen peníze na šminky a cigárka nepřicházely.

Muselo tedy přijít rozhodnutí druhé: „Vendulo, ty musíš mít maturitu a ženicha.“ Poslechla jsem se a při práci v Kolbence začala studovat. Volba školy byla jednoduchá – střední průmyslová elekt-rotechnická. Proč? V celé třídě jsme byly jen dvě holky, takže „něco“ prostě přijít muselo. Přišlo, jmenoval se Pavel. Mým mužem se stal František.